Usługi dodatkowe
Konsultacje geriatryczne
Oferujemy możliwość skorzystania (odpłatnie) z konsultacji geriatrycznych.
Największą zaletą leczenia geriatrycznego jest holistyczne podejście do pacjenta.
Geriatra zajmuje się chorym całościowo, a nie jego poszczególnymi dolegliwościami.
Konsultacje prowadzi dr hab. n.med. Maria Magdalena Bujnowska-Fedak,
specjalista geriatrii i medycyny rodzinnej.
Lekarz geriatra, czy inaczej lekarz osób starszych, zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób wieku podeszłego. Geriatria jest interdyscyplinarna. Lekarz tej specjalności jest po części internistą, psychiatrą, neurologiem, ortopedą, diabetologiem, kardiologiem, okulistą, laryngologiem i rehabilitantem.
Geriatra może leczyć całe spektrum chorób dotykających osoby starsze: zaczynając od tych najczęściej występujących, związanych z układem ruchu czy układem krążenia (nadciśnienie, cukrzyca, bóle kręgosłupa, stawów, osteoporoza), poprzez choroby układu nerwowego i psychiczne takie jak demencja, otępienia, depresja, aż po niedożywienie czy problemy z nietrzymaniem moczu.
Największą zaletą leczenia geriatrycznego jest holistyczne podejście do pacjenta. Geriatra zajmuje się chorym całościowo, a nie jego poszczególnymi dolegliwościami.
Jest w stanie rozpoznać pierwotną dolegliwość i zaplanować leczenie tak, aby walka z jedną chorobą nie nasilała drugiej. Dzięki takiemu podejściu do pacjenta, znajomości wszystkich jego chorób i dolegliwości, zmniejsza prawdopodobieństwo przyjmowania przez pacjenta zbyt dużej ilości leków, których działanie się znosi lub potęgują się działania uboczne.
Kto powinien zgłosić się do lekarza geriatry?
Do lekarza geriatry powinni zgłosić się pacjenci po 65 roku życia, którzy:
- są leczeni z powodu kilku chorób przewlekłych,
- skarżą się na różnorodne, czasami trudne do określenia dolegliwości,
- są po ciężkiej chorobie i długiej hospitalizacji,
- zaobserwowali u siebie zaburzenia pamięci utrudniające codzienne życie,
- chcą zadbać o swoje zdrowie korzystając z porad profilaktycznych.
Konsultacje geriatryczne w naszej Praktyce prowadzi
dr hab. n.med. Maria Magdalena Bujnowska-Fedak,
specjalista geriatrii i medycyny rodzinnej.
Terminarz i cennik konsultacji lekarza geriatry jest dostępny w rejestracji.
Serdecznie zapraszamy!
Holter EKG
Badanie polega na 24 godzinnym monitorowaniu EKG w warunkach całodobowej aktywności badanego. Badanie służy ocenie czynności elektrycznej serca. Umożliwia rejestrację zaburzeń rytmu i przewodnictwa, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego. W aparacie wbudowany jest czujnik ruchu monitorujący aktywność fizyczną pacjenta oraz wyświetlacz z podglądem zapisu EKG. Badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza.
Wskazania do wykonania badania:
-
diagnostyka zaburzeń rytmu serca,
-
ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego
-
ocena czynności sztucznego rozrusznika
-
ocena niedokrwienia mięśnia sercowego
Przygotowanie do badania
Badanie Holter EKG nie wymaga szczególnych przygotowań. Przed badaniem nie musimy być na czczo i możemy zażyć leki, które przyjmujemy na co dzień. Skóra musi być czysta, nie posmarowana balsamem, gdyż do natłuszczonej skóry trudno jest przykleić elektrody. U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.
Podczas badania do klatki piersiowej pacjenta zostają przymocowane elektrody połączone z aparatem, w którym zapisywane są dane. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Przez cały czas trwania badania (24h) pacjent jest podłączony do rejestratora podczas swojej codziennej aktywności w dzień oraz w nocy. Wynik badania zostaje zapisany w specjalnym programie komputerowym, który następnie jest opisywany przez specjalistę kardiologa.
Urządzenie rejestrujące nie jest wodoszczelne i nie może zostać zamoczone.
Holter ciśnieniowy RR
Holter ciśnieniowy polega na 24 godzinnym monitorowaniu ciśnienia tętniczego w ustawionych odstępach czasowych. Odstępy pomiarów można dowolnie zaprogramować. Przycisk dzień/noc umożliwia dopasowanie pomiaru do trybu życia pacjenta. Holter ciśnieniowy firmy BTL CardioPoint-ABPM ma zastosowany algorytm, który zapewnia prawidłowość przeprowadzenia badania nawet w trudnych warunkach oraz krokowe wypuszczanie powietrza dla większego komfortu pacjenta.
Wskazania do badania:
-
kontrola skuteczności leczonego nadciśnienia
-
istotne różnice w odczycie wartości ciśnienia tętniczego mierzonego w gabinecie lekarskim i w domu,
-
diagnostyka nadciśnienia nocnego (występuje tylko w nocy).
Przygotowanie do badania
Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pomiary ciśnienia. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
W momencie pomiaru ciśnienia ramię powinno być swobodnie i nieruchomo opuszczone wzdłuż ciała. W momencie pomiaru nie należy rozmawiać. Nie należy kłaść się na ręce, na której założony jest mankiet. Mankiet nie może być przekładany z jednego ramienia na drugie. Należy chronić urządzenie przed wilgocią i wodą, a także bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.
Po dokonaniu pomiaru dane zostają przeniesione z rejestratora do komputera PC za pomocą kabla optycznego USB. Następnie system automatycznie dokonuje analizy ciśnienia krwi i częstotliwości tętna. Wyniki badania są przedstawiane w formie graficznej i tabelarycznej.
Podczas wykonywania badania należy pamiętać, aby nie zamoczyć urządzenia pomiarowego, ponieważ zamoczenie powoduje uszkodzenie urządzenia i należy się wówczas liczyć z kosztami naprawy lub wymiany.
Zabiegi rehabilitacyjne
Viofor do zabiegów wykorzystuje impulsowe pole magnetyczne niskiej częstotliwości w formie magnetostymulacji, w celu leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób oraz rehabilitacji.
Przeznaczony jest do profilaktyki i leczenia głównie chorób przewlekłych, problemów skórnych i oparzeń.
Viofor umożliwia przeprowadzenie zabiegów:
- Magnetostymulacji:
- Magnetostymulacji połączonej z ledoterapią.
Zmienne pole magnetyczne powoduje w organizmie zmiany zbliżone do tych, jakie powstają podczas aktywności fizycznej (wysiłku fizycznego, aktywności ruchowej), czyli wspomagające procesy odnowy biologicznej.
Zabiegi przy zastosowaniu urządzenia Viofor mają następujące działanie:
- Przeciwbólowe
- Przeciwzapalne
- Regeneracyjne
- Poprawiające krążenie obwodowe
- Antyspastyczne
- Relaksacyjne
- Skracają czas resuscytucji powysiłkowej
Bioptron to współczesna metoda leczenia chorób polegająca na użyciu spolaryzowanego światła wytwarzanego przez specjalną lampę. Za pomocą lampy Bioptron leczy się bóle stawów, rany skóry, chorobowe zmiany skórne, urazy sportowe.
Jak działa lampa Bioptron:
- poprawia mikrokrążenie (krążenie krwi w naczyniach włosowatych, dzięki czemu następuje wzrost efektywności odżywiania komórek i zaopatrzenie ich w tlen), oraz biostymulację komórek;
- wspomaga mechanizmy obronne organizmu - bardzo ważny aspekt w zapobieganiu i leczeniu przeziębień, grypy itp.;
- stymuluje procesy odnowy i odbudowy komórkowej, pobudza proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych w organach lub w tkance, jednocześnie regenerując uszkodzone tkanki, blizny oraz likwiduje stany zapalne;
- przyspiesza proces gojenia się ran;
- uśmierza ból lub obniża jego intensywność;
- normalizuje procesy przemiany materii, co jest np. ważne dla podtrzymania optymalnej masy ciała;
- światło Bioptron to skuteczna metoda w zapobieganiu i zwalczaniu Sezonowej Choroby Afektywnej (SAD);
- wzmacnia układ kostny;
- działa wirusobójczo.
Zastosowanie terapii światłem Bioptron pozwala na znaczne ograniczenie ilości przyjmowanych leków i różnych innych środków farmaceutycznych (których stosowanie może wywołać również skutki uboczne), a nawet niekiedy pozwala całkowicie z nich zrezygnować.
Bioptron ma szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny: chirurgii, reumatologii, dermatologii i kosmetologii, traumatologii (leczeniu urazów) oraz medycynie sportowej.